Dziecko chodzi niezgrabnie? To może być koślawość kolan

Obserwacja, jak dziecko rozwija się i zdobywa umiejętność chodzenia, to dla rodziców jedno z najbardziej ekscytujących doświadczeń. Jednakże, gdy maluch zaczyna chodzić w sposób niezgrabny, zauważamy, że kolana układają się nieco na zewnątrz, mogą pojawić się obawy. Takie objawy mogą wskazywać na koślawość kolan, problem ortopedyczny, który wymaga uwagi i zrozumienia. W tym artykule przyjrzymy się, co to jest koślawość kolan, jak ją rozpoznać oraz jakie mogą być możliwości leczenia.

1. Czym jest koślawość kolan?

Koślawość kolan, znana również jako genu valgum, to schorzenie ortopedyczne, w którym kolana dziecka skierowane są ku sobie, podczas gdy stopy są od siebie oddalone. Ten nietypowy układ może wpływać na stabilność chodu i postawę dziecka, szczególnie podczas rozwoju.

2. Fazy rozwoju koślawości kolan:

W pierwszych latach życia niemowlęta często wykazują pewną miarę koślawości kolan, co jest związane z naturalnymi zmianami w strukturze kości i stawów. Jednakże, do około 3-4 roku życia, większość dzieci stopniowo poprawia tę postawę, a kolana zaczynają ulegać korekcji.

3. Rozpoznawanie objawów:

Rozpoznanie koślawości kolan może być stosunkowo łatwe. Objawia się ona tym, że stopy dziecka są od siebie oddalone, a kolana skierowane do środka, tworząc charakterystyczny "X". Również obserwowanie, czy dziecko przykłada stopy do siebie podczas chodzenia, może być sygnałem problemu.

4. Przyczyny koślawości kolan:

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczyniać się do koślawości kolan. Należą do nich genetyka, otyłość, zaburzenia wzrostu, a także choroby metaboliczne czy niedobory witamin i minerałów.

5. Wizyta u lekarza ortopedy:

Jeśli rodzic zauważy nieprawidłowości w postawie kolan dziecka, zaleca się wizytę u lekarza ortopedy. Specjalista może przeprowadzić dokładne badanie fizyczne, ocenić stopień koślawości i zidentyfikować ewentualne przyczyny tego schorzenia.

6. Leczenie koślawości kolan:

W większości przypadków leczenie koślawości kolan u małych dzieci nie jest konieczne, ponieważ wraz z naturalnym rozwojem kości i mięśni problem ten zwykle się koryguje. Jednakże, w przypadkach bardziej zaawansowanych lub gdy koślawość utrzymuje się po 6. roku życia, może być konieczna interwencja ortopedyczna.

7. Ćwiczenia wzmacniające i fizjoterapia:

W przypadkach łagodnej koślawości kolan, lekarz może zalecić ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg i fizjoterapię. Te działania mogą wspomóc w utrzymaniu równowagi między mięśniami przyśrodkowymi a bocznymi, pomagając w korekcji postawy.